Rozcvička a strečink pro plavce

Pokaždé, když se vydáváme plavat, tak někteří z nás mají pocit, že procházka cestou na bazén je dostačující přípravou těla ke sportovnímu výkonu. Potom se vyklidní cestou domů a tím celá akce končí. To ale není ten nejlepší způsob, jak připravit svoje tělo na výkon a jak mu dát po tréninku prostor k regeneraci. Pojďme se společně podívat na pár cviků a nebo se můžete inspirovat našimi videi.

Jak správně na rozcvičku a strečink

Všichni, kdo chodíme plavat to známe. Zabalit si věci do batůžku nebo vaku a vyrazit na bazén. Ale přemýšlí někdo z nás ve sprše, než jde do bazénu o tom, že by se měl rozcvičit a připravit celý pohybový aparát k akci? Ti z vás, kteří ano, tak jedině dobře pro vás, a pro ty ostatní máme nachystaných pár tipů a pod článkem video. Sice ještě v našich minulých červených barvách, ale je to naše video Swimaholic.

Rozcvička

Když jdete třeba do posilovny, tak jistě zařazujete na začátku nějaké to kolo nebo běhací pás, abyste se zahřáli. Někteří se rovnou vrhnou na zběsilé protahování (ještě studených) svalů a pak jdou cvičit. To není dobře. Nepodléhejte okolí a začněte na bazénu správně. Najděte si někde bokem volné místo a rozhýbejte celé tělo pomocí jednoduchých cviků. 

A jak na to?

Rozcvičku je dobré vždy začít dynamicky, abychom tělo připravili na trénink jako takový. Zkuste si párkrát poskočit, udělat několik dřepů či výpadů dopředu i do stran, rychlé rozpažování, vzpažování nebo kroužení celými pažemi. Tím vším postupně zvyšujete tepovou frekvenci a cirkulaci krve v těle a dochází tak k lepšímu prokrvení svalových vláken.
Příklady cviků: 
 
Kroužky a kruhy - hlavou, zápěstími, v loktech, v ramenou, v kolenou a celými nohami
 
Zeširoka se rozkročte, předkloňte a pak střídavě rozpažujte a pokládejte ruce na zem
 
Dřepy
 
Zaskákejte si panáka! :-)
 
Výpady dopředu a do stran
 
Plank – výdrž ve vzporu či na loktech
 
 
Poté se můžete pustit do krátkého statického protahování. Postupujte od hlavy k patě, protáhněte krk, paže, ramena, záda, stehna, lýtka. Cviky znáte již ze základní školy, přesně k tomu jsou dobré hodiny tělesné výchovy :-)
 

A nebo načerpejte inspiraci v našem videu

Strečink

Na konci tréninku je dobré se nejen vydýchat, ale i správně uvolnit svaly po náročné práci. Než půjdete třeba do páry nebo vířivky, tak se nezapomeňte správně protáhnout. V našem videu vám ukážeme pár strečinkových cviků. U protahovacích cviků je důležité si ohlídat rozsah pohybu a čas protahování.

Protahovací gumy a roller

Určitě už jste zahlédli na bazénu nějakého závodního plavce, jak si pomalu "vykloubil" ramena s protahovací gumou, nebo si na kraji bazénu jen tak válí nohu na válci a s úsměvem si u toho povídá. Ať už se to může zdát jako odpočinková aktivita, nebo naopak něco velice bolestivého, jsou to mnoha plavci vyzkoušené cviky. Jestliže vám tedy nevadí vzít sebou na bazén pár věcí navíc, vyzkoušejte i tyto cviky. Jistojistě vám protáhnou potřebné svaly a šlachy a bude se vám plavat zas o něco lépe. Zároveň můžete stejným způsobem svaly po tréninku uvolnit a ulehčit jim tak regeneraci.

TIP! Jestliže nevíte jak na to, otevřete youtube a najdete spoustu jednoduchých návodů na cviky.

Nezapomeňte nás navštívit na YouTube, aby vám neuniklo žádné další super Swimaholic video. Nejčerstvější zprávy ze světa plavání naleznete na našem Facebooku a Instagramu, tak si nás neváhejte přidat a začněte lajkovat a sdílet.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě