Rozhovor s reprezentačním trenérem Liborem Kohutem

Libor kohut je trenér Klubu plaveckých sportů Ostrava, kde se stará o žáky sportovní třídy ZŠ Dětská a jeho hlavní prácí je trenér plavání na sportovním gymnáziu D. a E. zátopkových, kde je plavání jedním z kmenových sportů. Kromě toho zastává pozici hlavního trenéra Reprezentačního družstva juniorů ČR. My jsme ho už v září minulého roku trochu vyzpovídali a 

Ahoj Libore, mohl by ses nám v krátkosti představit? Jsem trenérem Klubu plaveckých sportů Ostrava, kde se starám o žáky 9. sportovní třídy plavání na ZŠ Dětská! Mým hlavním pracovním úvazkem je však práce na Sportovním gymnáziu D. a E, Zátopkových, kde jsem zodpovědným trenérem pro plavání, což je jeden z kmenových sportů na tomto gymnáziu. Mým neméně důležitým úvazkem je pak pozice hlavního trenéra Reprezentačního družstva juniorů ČR.

Plavcem tvé skupiny je i Tobias Kern, se kterým jsme vedli rovněž rozhovor. Jak vidíš jeho posun od doby, kdy přišel do Kubu plaveckých sportů Ostrava?

Tobiase znám od mala, kdy k nám přišel do Sportovních tříd z Opavy. Plaval ve skupině u pana trenéra Paly a jeho hlavním způsobem byly především Prsa, polohy. Na konci 9. ročníku přestoupil do mé tréninkové skupiny dorostenců, kde se velmi rychle zařadil do tréninkové skupiny SG, přičemž velmi výrazně poskočil v rámci RD juniorů (covidový rok 2020). Na podzim roku 2020 a celé jaro roku 2021 jsme pak v rámci RD trénovali v Polsku, Slovensku, Maďarsku, prostě všude kde se dalo. Na MU st. juniorů v Kyjevě (duben 2021), ještě ČR reprezentoval na prsařských tratích, ale již tehdy bylo jasné, že se postupně začneme specializovat na motýlkové a následně kraulové tratě. Hned následujícího roku se pak na tyto způsoby kvalifikoval na MEJ (Otopeni) a MSJ (Lima), když v Peru pak zaplaval český rekord juniorů na 100VZ.

Plavci tvé skupiny jsou úspěšní jak na republikové, tak světové úrovni, čím to je? Jaký je klíč k úspěchu?

Jediný klíč, kterého se držím, je dělat svou práci naplno, jak nejlépe umím a především tak, aby to mé svěřence bavilo. Pak je motivace k tvrdé práci daleko lehčí, protože všichni mají stejný cíl-uspěch!!!!

Byla práce trenéra potažmo reprezentačního trenéra vždy tvým snem?

Nikdy jsem si nemyslel, že budu trenérem, nikdy jsem si nemyslel, že budu pracovat s dětmi (ve škole nebo bazéně), několikrát jsem se neúspěšně hlásil na právnickou fakultu, ještě když už jsem studoval pedagogickou fakultu v Ostravě. A pak se to stalo, ze dne na den, jsem nastoupil jako učitel na ZŠ v Ostravě, kde byly Sportovní třídy plavání KPSOs, kde jsem dříve plaval a poté pomáhal při tréninku malých dětí. Teď už vím, že to byla správná cesta a mělo se to stát, protože tuto práci mám opravdu rád!!!! Zní to jako klišé, ale platí to!!!!! Má práce, je mým koníčkem, a proto si myslím, že jsem v ní relativně úspěšný!!!

Jak jsi spokojen s nedávným mistrovstvím Evropy a světa juniorů?

Jako reprezentační trenér, jsem velmi spokojen, jak s medailemi M. Knedly, tak dalšími výkony ostatních plavců (J.J. Krischke, V. Švidrnochová, O. Slavík….). Jako trenér KPSOs jsem spokojen s kvalifikací 4 plavců našeho klubu na MEJ a MSJ (T.Kern, O. Slavík, N. Tužilová, V. Švidrnochová), i s jejich výkony na těchto šampionátech. Jako osobní trenér T. Kerna jsem byl trochu zklamán, mysleli jsme trochu výše. Ale Tobias tvrdě trénuje a ví, že to, co neprodal letos, prodá v následujících letech. Během letních prázdnin jsi se zúčastnil mnoha reprezentačních akcích, nejvýraznějším úspěchem byl splněný limit na OH v podání Miroslava Knedly, jaká byla reakce celé české výpravy na tento mimořádný úspěch?

SF 100Z na MSJ v Netanya, byl absolutní vrchol, celé sezóny!!!! Takový výsledek je pro Miroslava, čas z říše snů a já věřím, že Mirek ještě neřekl poslední slovo.

Co tě jako trenéra dokáže pořádně vytočit?

Je toho asi trochu více, ale nejvíce nedochvilnost, laxnost k povinnostem či nezodpovědnost plavců, mých svěřenců!!!!

Podstatnou část tvého života se věnuješ práci s mládeží a dětmi. Jaké jsou v tomto oboru tvé silné, a naopak slabé stránky?

Mou silnou stránkou je určitě přímá pedagogická činnost, ať už na bazénu, nebo kdekoliv vedle něj!!! Prostě vztah ke svěřencům, umění jim naslouchat, porozumět jim!!! Slabou stránkou je naopak to ostatní, taková ta byrokracie kolem trenérské práce – emaily, kancelářská práce apod. Velmi často se nechám „vytočit“ z jednání mých svěřenců (viz. výše) a pak to někdy „slíznou“ i ti nevinní!!!! To mě pak mrzí!!!!

Jako reprezentační trenér máš široký přehled o plavání v ČR. Kam se české plavání posouvá a co mu chybí?

Myslím si, že v juniorských soutěžích jsme schopni s Evropou, či světem držet krok, můžeme se s nimi rovnat, máme dostatečně dobré podmínky i trenéry pro výchovu plavců v této kategorii. Bohužel v kategorii dospělých to tak již neplatí, nemáme pro ně podmínky, nemáme pro ně vysokoškolský program, ani žádný jiný!!!! A díky tomu se špička v této kategorii neskutečně zúží, takže výběr z ní je pak již daleko obtížnější!!!!

Co je klíčové při tréninku mladších potažmo starších žáků?

Technika, technika, technika a pak kladný vztah k plavání a z nich vycházejících povinností!!!!! Vše ostatní se dá později dohnat, ale plavání tě musí v tomto věku především bavit!!!!

 

Další měsíc se můžete těšit na rozhovor s již několikrát zmíněným Tobiasem Kernem.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě