Rozhovor s Tobiasem Kernem nadějí ostravského plavání

Tobias Kern je plavec Klubu plaveckých sportů Ostrava (KPSOs) a juniorský reprezentant ČR. Jeho specializací jsou sprinterské tratě v motýlu a v kraulu. V žákovských kategoriích sbíral úspěchy v prsařských disciplínách. Jeho úspěchy zůstávají stabilní i v dorostencích. Tobias je jeden z předních českých sprinterů. Za sebou má účast na spoustě světových soutěžích, kde za konkurencí vůbec nezaostává. V létě minulého roku se představil na mistrovství Evropy a světa juniorů.

Ahoj Tobi, v jaké fázi tréninku se aktuálně nacházíš?

Ahoj. Nacházím se teď ve fázi přípravy na splnění limitu na ME25, čekají mě teď dva nominační závody, kdy se budu snažit zaplavat limit. Letní sezónu jsi měl poměrně dlouhou a nabitou.

Startoval jsi na mistrovství Evropy juniorů v Srbském Bělehradě a o pár týdnů později na mistrovství světa juniorů v Izraelské Netanyi. Jak tyto dva juniorské vrcholy hodnotíš?

Po loňském úspěšném mistrovství evropy i světa, jsem měl velká očekávání, dlouho a tvrdě jsem se připravoval, ale ne vše mi vyšlo úplně podle představ a nesplnilo se mi to co jsem si přál, ale i to ke sportu patří, chvíle slávy a úspěchu jdou ruku v ruce s porážkou.

Jaké jsou tvé cíle v této zimní sezóně?

Moc bych si přál splnit limit na ME na krátkém bazénu, které se bude konat v zimě v Rumunském Otopeni.

Tvým hlavním trenérem v Ostravě je Libor Kohut (trenér mladší juniorské reprezentace), jak se ti s trenérem spolupracuje?

S trenérem Kohutem už spolupracujeme více jak 4 roky a myslím si, že nám společně vše vychází a všechny pozitiva i negativa na závodech i tréninku společně řešíme, navíc máme skvělou tréninkovou skupinu, která má taky velký podíl na dobrou náladu a morálku na tréninku.

Jaký je tvůj nejoblíbenější typ tréninku?

V Ostravě se hodně zaměřujeme na trénování závodní rychlosti na tréninku, takže trénujeme kratší úseky, ale ve vysoké kvalitě.

Je něco, co ti v působení v Ostravském klubu chybí? Chtěl bys něco dělat jinak, než je tady zvykem?

Myslím si, že nám v klubu teď nic nechybí, máme spoustu možností na tréninku, jen jedinou věc by šlo vylepšit a to mít na bazéně nějaký regenerační koutek, kde by byl třeba studený bazének po tréninku.

Když se ohlédneš zpět za svými dosavadními úspěchy, jaký je recept na úspěch od Tobiase?

Asi nic jako recept nejde vymyslet, protože každý je jiný a platí na něj něco jiného, ale já vždy jak jdu na start důležitého závodu, tak nesmím myslet vůbec na nic, jen mít tu víru sám v sebe, že to dokážu.

Určitě sis už prošel obdobím, kdy se ti nechtělo do tréninku. Jak ses přemluvil, co tě popohnalo dál do tvé tvrdé práce? Máš nějaké motto nebo něco co si řekneš, když se ti nechce do tréninku? Něco co tě vždy nakopne dál.

Každý sportovec zná ten pocit, když mu ráno zazvoní budík na trénink… za okny ještě tma a zima, ani mi se kolikrát nechce, ale vždy to překonám, protože si řeknu, že soupeř nebude dál ležet v posteli, vstane a půjde na trénink a bude o kousek lepší než já, proto každé ráno vstanu a jdu… a když jsem uprostřed nějakého hlavního motivu, který je opravdu těžký a nejradši bych vylezl z vody, tak zatnu zuby, vzpomenu si proč to dělám a čeho chci dosáhnout a pokračuji dál!

Kdybys měl vybrat jednu vzpomínku týkající se plavání, která by to byla?

Z plavání mám nespočet krásných vzpomínek, ale asi ta nejhezčí je z minulého MČR v zimě, kdy jsem překonal juniorský rekord na 100vz, měl jsem ohromnou radost jak za čas, tak i za to, že jsem tu radost mohl sdílet s lidmi na kterých mi záleží.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě