6 Opravdu dobrých důvodů proč začít plavat

Ať už si to chceme přiznat nebo ne, pohyb je v dnešní době poměrně často opomíjen jako něco zbytečného, na co po prosezeném dni ve škole či v práci zkrátka už nechceme vynakládat svou energii. Pravdou ale je, že bychom se právě k onomu pověstně zdravému pohybu přimět měli. Pohyb je totiž něco, co k člověku již od pradávna patří, a o tom, že se pravidelná pohybová aktivita stala součástí zdravého životního stylu, nemusíme dnes už pochybovat. Sportovních aktivit ale existuje nepřeberné množství, otázkou tedy je, proč zrovna plavání je právě tím ideálním sportem, s kterým bychom měli začít?

Důvod č. 1: Shodíte přebytečná kila

Pokud vás trápí nějaká ta kila navíc, plavání je ideálním sportem pro to, abyste se jich zbavili. Spolu s běháním, rychlou chůzí nebo jízdou na kole patří i plavání k aerobním sportům, a jsou to právě ony aerobní aktivity, při nichž spálíte nejvíce tuků.

Důvod č. 2: Je opravdu (téměř) pro všechny

Oproti takovému běhání a vlastně i jízdě na kole má plavání tu výhodu, že se hodí i pro starší lidi, osoby, jež se zotavují ze zranení či úrazů, také pro těhotné ženy nebo i obézní lidi. Samozřejmě opomenout nesmíme ani lidi zdravé. Pro ty všechny se plavání hodí, neboť je šetrné. Voda totiž, jak si každý z nás umí domyslet, nadnáší, takže při tomto sportu tolik nezatěžujete klouby a zvládají ho i lidé, kteří nejsou v nejlepší kondici.

Důvod č. 3: Zapojíte více svalů

Nespornou výhodou plavání oproti jným sportům je fakt, že při plavání je námaha rozváděna do celého těla, a tím pádem procvičujete víc svalů a svalových skupin.

Důvod č. 4: Pomůže od bolesti zad

Je to takový evergreen, ale i ten musíme zmínit: Plavání pomáhá od bolesti zad. Protáhnete si při něm páteř a posílíte zádové svalstvo, které po celodenním sezení u počítačů či ve školních lavicích přímo volá po posílení. Během plavání zapojujete nejen ruce, ramena a nohy, ale i svaly zádové a břišní, jejichž ochablost je často příčinou bolavých zad.

Důvod č. 5: Zvyšuje kapacitu plic

Pokud plavete správně a pravidelně, nejenžě si tím zvýšíte svoji fyzickou kondici, ale přispějete tím i ke zvýšení vitální kapacity plic. Ovšem tady pozor, to platí v případě, že během plavání vydechujete do vody, jak by se správně mělo.

Důvod č. 6: Všechny své problémy necháte v bazénu

Skoro každý to zná. V práci stres, doma stres, na ulici stres. A pokud v tom všem napětí dokážete na chvilku zaměstnat hlavu souvislými myšlenkami a nebýt pohlceni chaosem a spěchem moderní doby, zkuste vměstnat do svého rozvrhu i nějaké to plavání. To totiž neprospívá jenom tělu, ale i mysli. Uklidníte při něm své pocuchané nervy, které mohou být vypjaté z každodenního stresu, vylepšíte si náladu a zbavíte se černých myšlenek.

Tak tedy sportu zdar a ať to plave!Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě