Výměna a vrácení do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

7 pravidel zdravého otužování

7 pravidel zdravého otužování

Plavete rádi venku a chcete se otužovat? Na tom není nic špatného, naopak. Otužování je zdravé, ale je potřeba vědět, jak na to správně, abyste si spíš neuškodili. Zajímá vás, jak na to?

Otužování

V první řadě bychom si měli říci, že obecně je otužování dobré. Jak pro fyzické, tak i psychické zdraví. Přibývá plavců, kteří preferují plavání na volné vodě nejen v létě, ale i na podzim a v zimě. Chcete se k nim také přidat?

Jak se správně otužovat

Otužováním můžete předejít nemocem z nachlazení, vysokému tlaku i alergiím. Stáváte se i psychicky více odolní vůči stresu nebo jiným poruchám. Otužování je vhodné pro každého člověka, jen děti a starší lidé by se měli otužovat mírněji. Optimální pro zdravý život je začít s otužováním v dětství a provozovat ho celoživotně. Začněte postupně, v ideálním případě, každý den nebo alespoň pravidelně. Po třech týdnech se projeví první pozitivní účinky, takže nezoufejte a vydržte.

Otužilci ve vodě

Nezapomeňte, že když přerušíte proces otužování, tak po pár týdnech dojde ke snížení otužilosti a pokud přestanete na delší dobu, tak budete muset potom začít skoro od začátku. Začít můžete postupným omýváním, například mokrým ručníkem nebo žínkou 3-5 minut. Až si zvyknete na omývání, tak můžete přejít k polévání nebo sprchování vodou asi 2 minuty. Postupně si přidávejte a zvyšujte intenzitu i dobu otužování. 

Župan Speedo Modrá plavecká parka Tyr

Pokud máte u sprchy nastavitelnou baterii na teplotu vody, tak ji můžete krásně regulovat a postupně snižovat. Začínejte od nohou směrem nahoru, hlavu prozatím vynechte. Další fazí už je plavání ve studené vodě, tady doba trvání záleží na teplotě vody, vzduchu a úrovni otužilosti. Důležitý je pohyb ve vodě, nikoliv napuštěná vana studenou vodou. Tělo totiž bez pohybu snadno prochladne a účinek by pak byl opačný a zdraví nebezpečný.

Jaká tedy platí pravidla, kterých se držet?

✓ Postupnost

✓ Pravidelnost

✓ Ohled na věk

✓ Bezpečnost

✓ Zdravotní stav

✓ Dlouhodobé provozování

✓ Zodpovědný přístup

Otužilecké tipy

Když chodíte plavat ven za každého počasí, tak si nezapomeňte chránit hlavu kvalitní neoprenovou čepicí, která udrží vaší hlavu v teple. Na otevřenou vodu se hodí i plavecká bójka, která slouží nejen jako váš osobní maják, ale můžete si do ní vložit i své osobní věci a v případě nějaké slabosti ve vodě se můžete i bójky přidržet.  Také potřebujete dobře vidět a mít rozhled, k tomu potřebujete plavecké brýle, ideálně na triatlon, které vám umožní krásně vidět do všech směrů.

Neoprenová čepice nejen pro otužilce Plavecká bojka na volnou vodu Plavecké brýle na triatlon, vhodné na venkovní vodu

Jestli to berete s plaváním za každého počasí vážně, tak se vám budou hodit i další věci, které vám zpříjemní pobyt po vystoupení z vody. Zvolte parku nebo župan ať neprochladnete. Ručník na rychlé osušení a klidně i nějaké pantofle k vodě, ať si nemusíte máčet svoje boty. A důležité upozornění na závěr: nikdy po koupání ve studené vodě nevstupujte do horké sprchny, hrozí vám totiž selhání oběhového systému. Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, tak otužování konzultujte s vaším lékařem.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

U Průhonu 17
Praha 7 - Holešovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě