Výměna a vrácení zdarma do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

7 pravidel zdravého otužování

7 pravidel zdravého otužování

Plavete rádi venku a chcete se otužovat? Na tom není nic špatného, naopak. Otužování je zdravé, ale je potřeba vědět, jak na to správně, abyste si spíš neuškodili. Zajímá vás, jak na to?

Otužování

V první řadě bychom si měli říci, že obecně je otužování dobré. Jak pro fyzické, tak i psychické zdraví. Přibývá plavců, kteří preferují plavání na volné vodě nejen v létě, ale i na podzim a v zimě. Chcete se k nim také přidat?

Otužováním můžete předejít nemocem z nachlazení, vysokému tlaku i alergiím. Stáváte se i psychicky více odolní vůči stresu nebo jiným poruchám. Otužování je vhodné pro každého člověka, jen děti a starší lidé by se měli otužovat mírněji. Optimální pro zdravý život je začít s otužováním v dětství a provozovat ho celoživotně. Začněte postupně, v ideálním případě, každý den nebo alespoň pravidelně. Po třech týdnech se projeví první pozitivní účinky, takže nezoufejte a vydržte.

Nezapomeňte, že když přerušíte proces otužování, tak po pár týdnech dojde ke snížení otužilosti a pokud přestanete na delší dobu, tak budete muset potom začít skoro od začátku. Začít můžete postupným omýváním, například mokrým ručníkem nebo žínkou 3-5 minut. Až si zvyknete na omývání, tak můžete přejít k polévání nebo sprchování vodou asi 2 minuty. Postupně si přidávejte a zvyšujte intenzitu i dobu otužování. 

 

Pokud máte u sprchy nastavitelnou baterii na teplotu vody, tak ji můžete krásně regulovat a postupně snižovat. Začínejte od nohou směrem nahoru, hlavu prozatím vynechte. Další fazí už je plavání ve studené vodě, tady doba trvání záleží na teplotě vody, vzduchu a úrovni otužilosti. Důležitý je pohyb ve vodě, nikoliv napuštěná vana studenou vodou. Tělo totiž bez pohybu snadno prochladne a účinek by pak byl opačný a zdraví nebezpečný.

Jaká tedy platí pravidla, kterých se držet?

✓ Postupnost

✓ Pravidelnost

✓ Ohled na věk

✓ Bezpečnost

✓ Zdravotní stav

✓ Dlouhodobé provozování

✓ Zodpovědný přístup

Otužilecké tipy

Když chodíte plavat ven za každého počasí, tak si nezapomeňte chránit hlavu kvalitní neoprenovou čepicí, která udrží vaší hlavu v teple. Na otevřenou vodu se hodí i plavecká bójka, která slouží nejen jako váš osobní maják, ale můžete si do ní vložit i své osobní věci a v případě nějaké slabosti ve vodě se můžete i bójky přidržet.  Také potřebujete dobře vidět a mít rozhled, k tomu potřebujete plavecké brýle, ideálně na triatlon, které vám umožní krásně vidět do všech směrů.

  

Jestli to berete s plaváním za každého počasí vážně, tak se vám budou hodit i další věci, které vám zpříjemní pobyt po vystoupení z vody. Zvolte parku nebo župan ať neprochladnete. Ručník na rychlé osušení a klidně i nějaké pantofle k vodě, ať si nemusíte máčet svoje boty. A důležité upozornění na závěr: nikdy po koupání ve studené vodě nevstupujte do horké sprchny, hrozí vám totiž selhání oběhového systému. Pokud si nejste jistí svým zdravotním stavem, tak otužování konzultujte s vaším lékařem.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Po–Pá 9:00–18:00
O víkendu máme zavřeno
U Průhonu 17
Praha 7 - Holešovice
Zobrazit na mapě

Brno

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

Po–Pá 9:30–12:00 a 12:30-18:00
O víkendu máme zavřeno
nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě