K čemu slouží plavecké packy?

Vídáte na bazénech plavce, kteří mají na rukou různé nástavce nebo placky? Zajímá vás, o co se jedná a bojíte se zeptat? Jedná se o plavecké packy, které jsou v různých provedeních. Zjistěte, k čemu takové plavecké packy slouží.

Využití plaveckých pacek

K čemu přesně slouží plavecké packy? Jedná se o plaveckou pomůcku na ruce, která pomáhá zvyšovat cit k vodě, zlepšovat plaveckou techniku nebo posilovat záběr paží tím, že zvyšuje odpor vody při záběru. Navíc skvěle zpestřují trénink. Vyzkoušejte si při plavání nasadit plavecké odporové packy, uplavte několik bazénů a pak si je sundejte. Sami poznáte ten skvělý pocit. Plavání s packami je hned pestřejší a zábavnější.

Trénink s plaveckými packami Speedo Fastskin Hand Paddle

 

Jak vybrat správné plavecké packy naleznete v našem jiném článku. Dnes se zaměříme na různé využití pacek. Klasické odporové packy nejsou jen univerzální pro všechny plavecké způsoby, ale naleznete také specifické packy, které se hodí jen na kraul. Poznáte je velice snadno - packy mají trojúhelníkový tvar. Nebo packy, které nemají klasické gumičky k uchycení ruky či jsou ve speciálním provedení, které pomáhá fixovat celé předloktí. Čím větší packy tím je trénink náročnější.

Všechny packy také zlepšují celkovou hydrodynamiku a cit pro vodu, proto jsou packy rozmanitých tvarů a s různými otvory, kterými proudí voda. Nelekejte se obrovského množství různých značek a provedení, v našich článcích, a videích na našem Youtube  kanále, se v nich rychle zorientujete. 

Odporové plavecké packy Michael Phelps Strenght Paddle
 

Používejte plavecké packy bezpečně

S packami může být velká zábava i excelentní trénink. Ale pozor, zvolte si správné packy a jejich velikost, protože při nevhodném výběru hrozí přetížení svalů, kloubů i šlach. U klasických odporových pacek je důležité dodržovat pravidlo, že packa by měla být o 10 % větší než ruka.

Toto pravidlo by opravdu měli dodržovat všichni začínající plavci a také děti! Ti zdatnější ho pak mohou zvážit podle své úrovně a zdatnosti. Začátečník by si však měl určitě zvolit packy menší, více profilované a s větší propustností vody. Tím zmenší zátěž na klouby, za což mu zejména ty ramenní opravdu poděkují. Kromě toho platí, že čím menší packy, tím menší sílu musíte proti vodě vyvinout. Obzvláště u dětí by volba velikostí pacek měla být opravdu obezřetná.

Postupujte tedy při tréninku s packami pomalu a zvykejte si na ně. Doporučujeme začínat vždy s menšími packami a postupně přecházet k větším s větším odporem. 

Odporové plavecké packy Arena EvolutionVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě