Proč zařadit plavání jako kompenzační cvičení k primárnímu sportu

Spousta sportů zatěžuje pouze určitou část těla, a právě kvůli tomu se k nim často doporučují kompenzační cvičení. Může to být protahování, posilování méně silných svalů nebo třeba plavání. To má totiž několik výhod, například, nezatěžuje klouby, posiluje všechny části těla a donutí vás správně dýchat. Základ je však stejný, uvolnit namáhanou část těla a posílit tu slabší.

 

Proč zrovna plavání?

Jak už bylo řečeno, nezatěžuje klouby, a právě díky tomu se používá často i k rehabilitacím po úrazech. Zároveň to však znamená že tělu neubližuje, posiluje rovnoměrně svaly a mnohdy opomíjený střed těla. Jenom pouhým ležením na hladině posilujete a co teprve plaváním.

Kde začít?

Plavání je sice sportem, který je oproti jiným sportům k lidskému tělu velmi šetrný, ale stále se jedná o fyzickou aktivitu, která dává našim svalům zabrat. Proto je dobré je všechny před skokem do bazénu  protáhnout, uvolnit a prohřát. Pár tipů, jak se rozvičit.

Pokud si s plaváním nejste moc jistí, dobrým pomocníkem do začátku je trenér. Díky individuálním lekcím tak budete mít jistotu, že plavete správně a zároveň tak předejdete bolavým svalům kvůli špatné technice. Pak už stačí jednou až dvakrát týdně zavítat na hodinu do bazénu a ucítíte velké rozdíly.

 

Kde ucítíte největší rozdíly?

Aniž bychom si to uvědomily, máme mnohdy oslabené zádové svaly, které jsou pro plavání nejdůležitější. Ty vás můžou ze začátku bolet, ale po pár týdnech se vám bude mnohem lépe stát, sedět a budete výrazně silnější. Další plus je posílení středu těla. Pevné břicho je totiž často chybně spojováno s viditelným „pekáčem buchet“, který však neznamená silný střed těla. Ten se při plavání posílí sám už pouhým ležením na hladině a vy ho pak poznáte na lepším postavení těla a výrazně lepší stabilitou. Často také zapomínáme na správné dýchání. To je pro plavání klíčové, a tak vám plavání může výrazně pomoc nejenom se správným dýcháním, ale zaručeně vám zvětší kapacitu plic. Na závěr pak zlepšíte plaváním koordinaci, posílíte rovnoměrně paže a nohy a budete mnohdy sami překvapení o kolik můžete mít jednu stranu těla silnější než tu druhou.

Zkrátka a stručně řečeno, výhod plavání je nespočet. Jaké jsou ty největší?

  • Nezatěžuje klouby
  • Rovnoměrně posiluje všechny svaly těla
  • Posiluje střed těla a zádové svaly
  • Zvětšuje kapacitu plic a zlepšuje dýchání
  • Napomáhá správnému držení těla
  • Je vhodné pro všechny

A kdyby vás zajímaly další detaily, můžete si přečíst rozhovor s fyzioterapeutkou českých plavců Mgr. Barborou Morávkovou.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě