Jak zvolit plavecké brýle, se kterými se vám bude plavat jedna radost? Zajímá vás podrobnější rozdělení plaveckých brýlí? Pak jste tady správně! Náš průvodce vám pomůže.
Výběr plaveckých brýlí může být docela oříšek, zvlášť pro ty, kteří si je nemohou vyzkoušet osobně. V našem e-shopu naleznete více než 200 druhů plaveckých brýlí. V našem průvodci o plaveckých brýlích vám představíme základní typy brýlí a prozradíme vám, pro koho jsou vhodné. Tak jdeme na to!
Dětské brýle rozlišujeme podle věku na kategorie 2–6 let a 6–14 let. Ty pro nejmenší jsou přizpůsobené malým dětským obličejům, aby netlačily a nezatékalo do nich a zároveň jsou z odolných materiálů, aby vydržely dětské vodní hrátky. Mají širokou lícnici, aby si je děti uměly nasadit samy.
Dětské závodní brýle odpovídají svými kvalitami těm dospěláckým, ale svými rozměry jsou přizpůsobené menším dětským obličejům. Jedná se o brýle z kvalitních materiálů s ochranami proti mlžení. Cena však odpovídá rozměrům, jsou tedy levnější než brýle pro dospělé.
Triatlonisté potřebují široké zorné pole, aby viděli co se kolem nich děje. Brýle na triatlon bývají proto široké s širokým viděním. Zároveň musí být tyto brýle odolné s vysokým těsněním, aby vydržely případnou srážkou s jiným závodníkem. Kvůli závodům na otevřené vodě mívají často kouřová, zrcadlová či polarizovaná skla.
Brýlí pro rekreační plavce nebo na tréninky je celá řada. Liší se barvami očnic, ale většinou mají měkké a pohodlné těsnění a snadné nastavování velikosti, např. díky výměnným nosníkům. Brýle jsou buď masivnější maskového typu, nebo klasické s oddělenými očnicemi.
Ženy mají menší obličej a klasické brýle jim často nesedí. Ty speciálně určené pro dámy mají proto menší očnice, aby se lépe vešly do ženských očnicových důlků. Menší bývají i nosníky, aby brýle lépe seděly. Častěji než unisexové brýle mívají ty dámské rozdvojený pásek, aby lépe držely přes culík. V neposlední řadě tyto brýle mívají něžný dámský design.
Závodní brýle jsou velmi minimalistické a mají nízký profil, aby měly co nejmenší odpor ve vodě. Některé brýle nemají těsnění a očnice se nandávají přímo na oči - říká se jim skořápky a je potřeba si na ně zvyknout. Pokud však preferujete pohodlí, můžete si koupit i závodní brýle s těsněním.
Některé brýle jsou speciálně určené pro plavání ve venkovních bazénech či na otevřené vodě. Tyto brýle mají zvýšenou ochranu proti UV záření a tmavé očnice, většinou minimálně kouřové nebo zrcadlové. Často bývají také polarizované, čímž poskytují jasnější vidění, poradí si s odlesky i nepříjemným oslněním sluncem.
Díváte se na svět přes pár dioptrií? Nevadí. Už dávno neplatí, že si lidé s vadou zraku nemohou užít plavání naplno, stačí si vybrat ty správné dioptrické brýle. Přečtěte si více o dioptrických brýlích.
|
|
Jaká barva očnic je vhodná?Proč se vyrábí různé barvy očnic a na co je každá barva dobrá? |
Jaké zvolit těsnění?Rozdíly jednotlivých typů těsnění, jejich výhody a nevýhody. |
|
|
Jaké jsou typy nosníků?Rozdíly jednotlivých nosníků, jejich výhody a nevýhody. Jaký je nejlepší? |
Jaký typ pásku je nejvhodnější?Jaké jsou typy pásků u plaveckých brýlí a co od nich můžete čekat? |