Rozhovor s naším kapitánem Vojtou Krapítkem

Nové tváře Sportex party - Ančí a Fandu - už znáte. Taky náš Ondra z expedice už se na blogu protočil. Ideální chvíle si posvítit i na sportexácké matadory. Dneska v rozhovoru představujeme Vojtu, který před osmi lety Sportex.cz nastartoval a velitelský můstek vede dodnes. Devět otázek je od nás, ta desátá může být vaše, ptejte se dole v komentáři nebo třeba na Facebooku. Vojta vzkazuje, že odpoví úplně na všechno ;-)

Vojto, malá expedice do minulosti, pamatuješ si moment, kdy tě poprvé napadlo začít prodávat sportovní vybavení?

Úplně poprvé mě to napadlo v Anglii, kam jsem jezdil jako student pracovat. Dělal jsem tam skoro všechno od rozvozu pizzy po dělníka na stavbě. A tehdy jsem si řekl, že to není nic pro mě. Že chci podnikat. Ještě mě pak “doťukl” kamarád u piva, který se v online sféře pohyboval. Velmi rychle pak došlo na úvahy typu “co bych tedy mohl prodávat”. A protože jsem byl plavec a sportovec, pustil jsem se logicky právě do těchto vod.   

Kdy a proč jsi se rozhodl, že Sportex.cz už nebude one-man show?

Sportex.cz jsem rozjížděl před osmi lety, byl jsem v prváku na výšce a jako sídlo i sklad mi sloužil můj pokojík v bytě :-) Jak se ale objednávky množily, začalo mi to přerůstat přes hlavu. Vždycky jsem chtěl být pánem svého času a života, při one -man show módu si člověk nemůže vzít ani den volna. To byl ten klíčový moment, kdy jsem si uvědomil, že nechci budovat jen podnikání, ale firmu s týmovými kolegy.

Co je pro tebe ta největší výzva ve vedení lidí?

Pro mě osobně je určitě velká výzva všechny ukoordinovat, aby to tu šlapalo. Sklad, prodejna, marketing, vývoj... Nad vším musím mít přehled, ale zároveň je potřeba delegovat zodpovědnost a úkoly na jiné. A to je docela těžké - opustit představu, že bych všechno zvládl nejlíp sám a předat tu důvěru svým zaměstnancům. Zároveň by mě ale nebavilo jen koordinovat, rád si taky máknu, to mě baví. A pak je tu zodpovědnost, kterou vůči svým zaměstnancům cítím. Aby měli každý den kam přijít do práce, na kterou spoléhají. Zkrátka se snažím být dobrým managerem, který je přímý a zároveň fér, který má přirozený respekt, ale do týmu vnáší přátelskou atmosféru. A to není vždycky úplně snadné sladit.

Co ti za ta léta v podnikání udělalo největší radost? A co se ti naopak nepovedlo?

S velkou radostí sleduju, jak Sportex.cz roste před očima. To, co jsem si před lety vysnil a přišlo mi to tenkrát skoro nedosažitelné se najednou plní. Přál jsem si profi sklad, krásnou prodejnu a to všechno se povedlo. Taky mám radost z toho, jak se nám daří ladit technologickou stránku fungování firmy.  

A co se nepovedlo? Ani nevím. Chyb bylo samozřejmě mnoho, ale poučil jsem se u nich a šel jsem dál. Tak mě napadá jen to, že jsme mohli být ještě větší a růst ještě rychleji. Ale našlápnuto máme dobře :-)

Když za sebou po pracovním dnu zavíráš dveře od prodejny, co ti pluje hlavou?

“Sakra, doufám, že jsem nezapomněl zamknout!” ;-D

Hlavně ale přemýšlím o tom, co jsem za ten den stihl a co naopak ne a co mě čeká zítra. A protože mám ještě další podnikatelské projekty, napadá mě taky, jak bych je mohl posunout, až přijdu po práci domů. A vždycky se těším na sport, to je perfektní popracovní relax.  

 

 

Kde hledáš inspiraci - ať už pro podnikání nebo pro život obecně? Jsou to lidé, knížky, myšlenkové směry, cestování… oceníme i konkrétní tipy.

Články z oboru nasávám přes feedly.com. Nejvíc mi ale pro podnikání rozhodně dává kontakt s e-shopovou komunitou. Rád chodím na barcampy, e-shop víkendy a další oborová setkání. Sedneme si zkrátka chlap vedle chlapa (nebo ženy, samozřejmě:-) ) a sdílíme mezi sebou, co se nám osvědčilo a co ne. To je ta nejlepší inspirace. A pak je to plavání a sport, při něm si skvěle odpočinu, unavím sice tělo, ale načerpám hektolitry té mentální energie a nové nápady pak přichází skoro samy.

Jak se díváš na studium na VŠ? Dala ti akademická půda něco, co ti v podnikání pomohlo?

Obsah studia mi v podnikání asi moc nepomohl. Ale rozhodně jsem naplno vytěžil kontakty ze školy, protože jsem studoval FTVS a získal jsem mnoho přátel a známých mezi sportovci. Určitě pro mě bylo velkou výhodou i to, že jsem měl při studiu podporu od rodičů, Sportex.cz jsem totiž zakládal mezi ŠŠ a VŠ. A měl jsem možnost se plně věnovat při škole i rozjezdu podnikání a neřešit existenční záležitosti. To je velká výhoda rozjezdu businessu ještě na škole. Celkově si ale myslím, že se můžete pustit do podnikání za jakýchkoliv podmínek, nezáleží na tom, jestli studujete výšku nebo už máte čtyřicet a k tomu děti. Každá situace vám do podnikání něco dá.

  

Co bys dělal, kdyby sportovní e-shop nebyl v nabídce možností?

Hm, tak nad tím jsem nikdy nepřemýšlel. Už když mi bylo osm, tak jsem prohlásil, že chci být velkotovárníkem, aniž bych věděl, co to vlastně znamená :-) Vždycky jsem chtěl podnikat, tak jsem se do toho pustil po hlavě. Možná bych byl profi sportovec nebo bych po škole někde učil plavat děti. Ale u mě byla a je ta podnikatelská dráha velice jasná.

Je něco, co chceš stihnout do svých 35 let?

Sám pro sebe mám určené cíle, kterých bych chtěl dosáhnout do dvaatřiceti. Z té podnikatelské sféry bych chtěl vést smysluplné ziskové projekty. A když zabrousím do osobní roviny, mám tam rodinu - oženit se, mít dvě děti, být šťastný a činit šťastnou i svou milující partnerku. Věřít, že to všechno dobře dopadne a v rámci možností po celou dobu neomezovat sebe ani okolí na štěstí a kvalitě života.

Vojto, to je hezká tečka na závěr, děkuju za odpovědi a ať se ti ve velení dobře daří :-)

Ančí ze Sportex partyVšechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě