Tréninkový plán pro začátečníky

Chcete začít s plaváním? Už plavete déle a chcete se posunout v tréninku? Nebo vám vaše časová kapacita neumožňuje zapojit se do plavecké skupiny pod dohledem trenéra? Žádný strach! 
Připravili jsme pro vás tréninkový plán, který je vhodný ať už pro začátečníky či plavce, kteří chtějí dát svému obvyklému tréninku řádnou strukturu. 
Před každým tréninkem ve vodě, stejně tak jako u jakéhokoliv jiného sportu, by mělo předcházet kvalitní zahřátí a rozcvičení. Jak se správně rozcvičit před plaváním jsme zmínili v minulém článku. Poté co se rozcvičíte na suchu, následuje rozplavání ve vodě.
 
Rozplavání 
 
Při rozplavání dbáme na kvalitu pohybu a jeho provedení, spíše než na rychlost. Snažíme se vystřídat všechny plavecké styly (prsa, kraul, znak) a plaveme cca 200/300m. Pokud si plavecký trénink zaznamenáváte pomocí chytrých hodinek dá se říct, že rozplavba by měla být minimálně o 20 sekund na 100m pomalejší než jak plavete běžně v tréninku. Po rozplavání byste se neměli cítit jakkoliv unavení nebo výrazně zadýchaní. 
Hlavní část tréniku 
V této části se budeme soustředit na rozvoj plavecké techniky a vytrvalosti. 
 
 
Plavecká technika
Ruce: 
4x25 kraulový záběr na jednu ruku s deskou (střídáme pravou a levou stranu po 25m)
4x25 Superman – poloha na boku s jednou rukou připaženou k tělu a druhá je vzpažená, nohy kopou kraulem 
2x25 Dobíhačka – dobíhačka – plaveme kraulem a jedná se o cvik, kdy se naše ruce „dobíhají“ před tělem, popřípadě si můžeme ze začátku vzít destičku a vždy počkat až jedna ruka vystřídá druhou na desce 
2x25 Cvrnkačka – je cvik, který je skvělý na zdokonalení pohybu lokte a zvednutí ramena v kraulu. Plaveme klasický kraul akorát vždy, když jdeme do záběru dotkneme se prsty v podpaží a pak dotáhneme záběr až na stehno. 
 
Nohy:
2x25 kraulové nohy s deskou - ruce jsou natežené na desce a nohy dělají kraulový kop
2x25 prsové nohy s deskou - ruce jsou natežené na desce a nohy dělají prsový kop
4x25 kraulové nohy s ploutvemi - opět budeme potřebovat desku a tentokrát přidáme i ploutve, pokud ploutve ještě nemáte doporučujeme je rozhodně zařadit mezi vaše plavecké vybavení. Díky ploutvím zintenzivníte kraulový kop a tím pádem budujete svalovou sílu v nohách. 
 
 
Plavecká Vytrvalost
 
Ze začátku je vhodné při nácviku vytrvalosti použít piškot. Pokud plavete s piškotem ušetříte si spoustu starostí, co dělat s dolní polovinou těla a můžete se lépe soustředit vršek tudíž na kraulový záběr a dech.  Za nás je piškot rozhodně jedna z plaveckých pomůcek, která by neměla ve vašem plaveckém vybavení chybět! 
 
 
Doporučujeme začít na 400m, byť se to může zdát jako nepřekonatelná vzdálenost, není tomu tak. Důležité je plavat „na klid“, soustředit se na vydechování do vody a nikam nepospíchat, při tréninku vytrvalosti nejde o rychlost.  Pokud je na vás 400m v kuse moc, můžete si tento úsek ze začátku rozdělit na kratší. Například 2x200m nebo 300m + 100m a mezi úseky si dát malou pauzu. 
 
Vyplavání
 
Na závěr je důležité věnovat pozornost vyplavání v rozsahu 100-200m. Byť se někdy tato část tréninku zdá zcela zbytečná, je stejně tak důležitá jako rozplavání. Tělo si potřebuje po tréninku odpočinout a protáhnout. Je vhodné opět prostřídat plavecké styly a pokud se celý trénink soustředíte primárně na kraul je vhodné pro vyplavání zvolit prsa nebo znak. 


Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě