Znakař Tomáš Franta: rozhovor o nové sezóně

Jak se chystá náš swimaholic Tomáš Franta na novou sezónu? Jaká vidí úskalí, a na co má "našlápnuto"? Nejen odpovědi na tyto otázky se dozvíte v našem dalším rozhovoru.

Swimaholic Tomáš Franta o nové sezóně

Jsme rádi, že sledujete a čtete naše rozhovory s profesionálními plavci. V minulém rozhovoru jsme vám Tomáše, alias Franťáka představili. Před pár týdny jste si mohli přečíst i recenzi na odporový pás, který pro vás vyzkoušel a prostudoval ze všech stran. Teď si přečtěte, jak se na příchod nové sezóny dívá on sám.

Nová sezóna začala, jak jsi si v létě odpočinul, jak jsi trávil volno?

Vždy se těším na volno. Po 8 měsících makání je vždy příjemné na chvilku vypnout a věnovat se i jiným činnostem. Po návratu z Koreje jsem byl na chalupě v Orlických horách a hrál si na chalupáře. Pak jsem trávil čas s přítelkyní a byl jsem se podívat na MS juniorů v Budapešti.

Začátek sezony hodně plavců považuje za nejtěžší část sezony, jak to máš ty?

Je to opravdu na “chcípnutí“. Člověk by nevěřil, jak rychle se dá ztratit cit ve vodě. Začátky nenávidím stejně jako ostatní. 7 kilometrů za trénink je pěkný opruz, a ještě jsem do suché přípravy zakomponoval běhání, což bylo pro tělo také určitě pořádný šok.

Máš za sebou VC Chomutova, která je fanoušky označována za jedny z nejlepších závodů v ČR. Přibliž nám proč?

Haha, takové označení jsem ještě neslyšel, ale líbí se mi to! Důvodem bude exhibice, kdy se sejdou nejlepší plavci z ČR, někdy i ze zahraničí. Závodíme proti sobě, děláme si z toho srandu a snažíme se dělat velkou show. Tento rok byl asi už 7. ročník, popravdě je už hodně těžké přicházet pořád s novými nápady, ale stále nás to baví a snad i diváky.

Chystáš se do konce roku na nějaká soustředění?

Kromě soustředění v Calelle ve Španělsku, kde právě jsem, máme v plánu jet ještě na soustředění do Plzně na přelomu října a listopadu.

Prozraď nám jednu věc, na které chceš v letošní sezoně zapracovat.

Rok od roku je pro mne těžší něco měnit, protože už mám určité pohyby natolik zautomatizované, že se na musím pekelně soustředit, abych danou věc provedl tak, jak mám.  Od začátku sezóny se snažím změnit přechod z vlnění do znaku. Abych to trochu víc vysvětli. Je zažité, že plavec pod vodou vlní, a ještě ve streamlinové poloze udělá 3-4 znakové kopy a začne dělat znakový záběr. Já se snažím s prvním znakovým záběrem udělat ještě jeden motýlový kop, aby mě to doslova vystřelilo z vody. Je potvrzené, že díky tomu plavec získá až 3 desetiny. Když se podíváte na Caeleba Dressela, nebo Ryana Murphyho, tak oba toto praktikují a nejen, že jsou rychlejší při samotném výjezdu, ale také mají vyšší rychlost po protnutí hladiny. 

Nejobtížnější je na tom správné časování, se kterým se pořád peru. Přeci jen ze začátku to je dost nepřirozený pohyb.

Co tě v letošní sezoně čeká?

Mám v plánu zúčastnit se jednoho kola světového poháru v Berlíně, pak mě čeká kvalifikace na ME v Plzni na Plzeňských sprintech, dvě kola českého poháru v Jihlavě a v Brně a pak ME v Glasgow.

Tomáši, děkujeme za rozhovor a přejeme ti skvělý start do nové sezóny! 

Sledujte Tomášův progres na jeho instagramu a náš Facebook. Do nové sezóny vplouváme všichni, tak se připravte na nový start a ponořte se do naší nabídky, kterou pro vás každý den aktualizujeme.Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě