Výměna a vrácení do 30 dní
Největší plavecký sortiment v ČR
Plavecké prodejny v Praze, Brně a Plzni

Plavání a hubnutí aneb plaveme pro štíhlou postavu

Chtěli byste zhubnout, ale při běhání vás bolí kolena, při jízdě na kole máte ztuhlá záda a ta jedna maličká brzda na in-line bruslích ve vás opravdu nevzbuzuje důvěru? Tak pojďte plavat! 


Stejně jako všechny tyto sporty, patří i plavání mezi aerobní aktivity vhodné pro hubnutí, protože se při nich zapojuje do akce více svalů najednou a kyslík pomáhá k přeměně tuků a glukózy. Je však třeba dbát na skutečnost, že trénink nesmíte odbýt pěti bazény nebo třikrát přeplavat rybník u vás na vsi. Plavat je potřeba minimálně hodinu v kuse, protože teprve po 20 minutách se začínají spalovat tuky. Doporučuje se tedy trénink o délce alespoň 60 minut.

Má to výhody

Plavání má oproti ostatním aerobním aktivitám několik výhod. Nejvíce vám poděkují klouby a vazy, což potvrzují i fyzioterapeuté. Díky vodě nedochází k žádným nárazům a tvrdým dopadům jako při běhání a mnohem méně se zatěžují i vazy a šlachy. Plavat tedy může i člověk po úrazu, obézní jedinci či těhotné ženy. Plavání zkrátka neposkytuje prostor pro výmluvy, do hubnutí se může pustit každý!

Jak na to?

Rozhodně nezhubnete, pokud přeplavete bazén v aquacentru a pak se hodinu budete bavit na tobogánech a ve vířivkách, ale nepomůže vám ani plavání stylem “ala paní radová” kdy si ještě navíc po každém bazénu pokecáte s kamarádkou. Dobré je tedy se naučit správnou techniku, co začít třeba kraulem? :-)

Plavat byste měli nejlépe hodinu čistého času, bez přestávek a konstantní rychlostí. Důležitá je dále správná intenzita plavání. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60–70 % svého maxima, tedy na úrovni, kdy tělo funguje v aerobním metabolismu a spaluje tuky. Laicky řečeno, zvolte si takové tempo, abyste opravdu vydrželi plavat hodinu v kuse. Pokud nasadíte zbytečně závodní tempo, brzy se unavíte, budete muset odpočívat a nesplníte podmínku aerobní aktivity v kuse. A kolik toho uplavat? Netrénovaný člověk by měl zvládnout alespoň 1 km, trénovanější jedinec alespoň 2 km.

Kalorie mizí

Z pohledu spalování kalorií si plavání stojí velmi dobře. Záleží jen na tom, kolik vážíte a jakým tempem a jakým způsobem plavete. Průměrný plavec Pepa vážící 70 kg a plavající nejčastějším způsobem prsa spálí za hodinu plavání cca 680 kcal, zatímco skvělý plavec Tonda o stejné váze spálí přes 900 kcal, pokud plave svižně kraulem rychlostí 3 km/h. Vliv na spálené kalorie má překvapivě i teplota vody. Ta by měla být asi 26 °C. Teplejší voda rychleji unavuje a neuplavete tolik, zatímco studená voda nutí tělo ukládat tuky jako obranu před zimou.

Pokud bude plavání vaším jediným sportem na cestě za štíhlou postavou, běžte na bazén 2x a lépe 3x týdně. Pokud budete navíc třeba běhat či jezdit na kole, zařaďte plavání do vašeho harmonogramu alespoň jednou týdně.

Hlavně nezabít trénink!

Důležité upozornění na konec - plavání je sport, po kterém budete zaručeně cítit hlad! Zkuste s ním bojovat a odolejte svíčkové se šesti, ale dejte si jen malou nízko-energetickou svačinku. A to minimálně půl hodiny po plavání.

 


Triswim Body WashTriswim Body Wash
259 Kč
Skladem
Mad Wave Alien MirrorMad Wave Alien Mirror
749 Kč
Odešleme do 5 pracovních dnů

Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

U Průhonu 17
Praha 7 - Holešovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě