Chtěli byste zhubnout, ale při běhání vás bolí kolena, při jízdě na kole máte ztuhlá záda a ta jedna maličká brzda na in-line bruslích ve vás opravdu nevzbuzuje důvěru? Tak pojďte plavat!
Stejně jako všechny tyto sporty, patří i plavání mezi aerobní aktivity vhodné pro hubnutí, protože se při nich zapojuje do akce více svalů najednou a kyslík pomáhá k přeměně tuků a glukózy. Je však třeba dbát na skutečnost, že trénink nesmíte odbýt pěti bazény nebo třikrát přeplavat rybník u vás na vsi. Plavat je potřeba minimálně hodinu v kuse, protože teprve po 20 minutách se začínají spalovat tuky. Doporučuje se tedy trénink o délce alespoň 60 minut. Samozřejmě, že pokud jste nikdy předtím neplavali není úplně ideální ale ani nijak přínosné začít plavat 60 min v kuse. Začněte postupně. Zkuste se ze začátku zaměřit na techniku, s tím vám může pomoci trenér či tréninková skupina.
Má to výhody
Plavání má oproti ostatním aerobním aktivitám několik výhod. Nejvíce vám poděkují klouby a vazy, což potvrzují i fyzioterapeuté. Díky vodě nedochází k žádným nárazům a tvrdým dopadům jako při běhání a mnohem méně se zatěžují i vazy a šlachy. Ale stejně jako před každým tréninkem byste ani před tím v bazénu neměli zapomínat na pořádné protažení. Dalším důležitým faktorem je během tréninku střídat různé plavecké způsoby, protože když budete hodinu plavat v kuse kraula, tak vám sice vaše záda poděkují ale vaše ramena vás budou nenávidět. Plavat tedy může i člověk po úrazu. Plavání zkrátka neposkytuje prostor pro výmluvy, do hubnutí se může pustit každý!
Jak na to?
Rozhodně nezhubnete, pokud přeplavete bazén v aquacentru a pak se hodinu budete bavit na tobogánech a ve vířivkách, ale nepomůže vám ani plavání stylem “ala paní radová” kdy si ještě navíc po každém bazénu pokecáte s kamarádkou. Dobré je tedy se naučit správnou techniku, co začít třeba kraulem?
Plavat byste měli nejlépe hodinu čistého času, bez přestávek a konstantní rychlostí. Důležitá je dále správná intenzita plavání. Tepová frekvence by se měla pohybovat mezi 60–70 % svého maxima, tedy na úrovni, kdy tělo funguje v aerobním metabolismu a spaluje tuky. Laicky řečeno, zvolte si takové tempo, abyste opravdu vydrželi plavat hodinu v kuse. Pokud nasadíte zbytečně závodní tempo, brzy se unavíte, budete muset odpočívat a nesplníte podmínku aerobní aktivity v kuse. A kolik toho uplavat? Netrénovaný člověk by měl zvládnout alespoň 1 km, trénovanější jedinec alespoň 2 km. Doporučujeme pro zpestření používat i plavecké pomůcky.
Pokud již máte alespoň základní techniku v malíku, určitě můžete do svého tréninku zařadit odporové plavecké packy, díky packám budete mít větší záběr a tím bude plavání i fyzicky náročnější. Další skvělou pomůckou, jak si máknout jsou plavecké ploutve s nimi posílíte dolní končetiny. Více o plaveckých pomůckách jsme se rozepsali v článku Tipy na pavecké pomůcky.
Kalorie mizí
Z pohledu spalování kalorií si plavání stojí velmi dobře. Záleží jen na tom, kolik vážíte a jakým tempem a jakým způsobem plavete. Průměrný plavec Pepa vážící 70 kg a plavající nejčastějším způsobem prsa spálí za hodinu plavání cca 680 kcal, zatímco skvělý plavec Tonda o stejné váze spálí přes 900 kcal, pokud plave svižně kraulem rychlostí 3 km/h. Vliv na spálené kalorie má překvapivě i teplota vody. Ta by měla být asi 26 °C. Teplejší voda rychleji unavuje a neuplavete tolik, zatímco studená voda nutí tělo ukládat tuky jako obranu před zimou.
Pokud bude plavání vaším jediným sportem na cestě za štíhlou postavou, běžte na bazén 2x a lépe 3x týdně. Pokud budete navíc třeba běhat či jezdit na kole, zařaďte plavání do vašeho harmonogramu alespoň jednou týdně.
Hlavně nezabít trénink!
Důležité upozornění na konec - plavání je sport, po kterém budete zaručeně cítit hlad! Zkuste s ním bojovat a odolejte svíčkové se šesti či jiným pochutinám. Vyvážená strava je základ úspěchu. I když budete plavat sebevíc ale potom půjdete z bazénu rovnou do McDonalds, vaše snaha je ta tam a nikam se neposunete. Pokud nevíte co přesně by měl váš jídelníček obsahovat vyhněte se zbytečnému čtení různých webových stránek a radši si dohodněte schůzku s nutričním terapeutem či dietologem.