Jak začít s kondičním plaváním?

Občas si zajdete na bazén, kde si plavete ala paní radová, a na koupališti si klidně zaplavete se slunečními brýlemi. Vedle však plavci v čepičkách dávají jeden bazén za druhým, kloužou vodou jak rybičky a každý bazén zakončí efektní obrátkou.  A vy jim vlastně trochu závidíte! Chcete také umět plavat nebo se prostě jen zlepšit a plavání si užívat ještě více, než doteď? Začněte s kondičním plaváním! No jo, to se lehko řekne - ale jak na to? 


 

Začít s kondičním plaváním není vůbec složité, naopak! Chce to vlastně jen jednu jedinou věc - musíte chtít! Nic není zadarmo a po první hodině z vás jistě nebude Michael Phelps. Vybavte se tedy pevnou vůlí a hurá do bazénu.

Krok první - pořiďte si plavecké plavky. Teď si řeknete: „Jasně, další prodejní článek..." Ale už jste si zkoušeli plavat v obyčejných koupacích šortkách nebo bikinách, které jsou sice velmi sexy, ale pro plavání zcela nevhodné? Šortky plandají kolem vás, neustále se motají a často se snaží vás opustit. To samé bikiny, které se neustále někam posouvají, šňůrky se rozvazují a vy pořád kontrolujete, zda máte plavky ještě na sobě. 

Pro kondiční plavání si proto vyberte kvalitní, uplé sportovní plavky. Střihů a barev máme spousty, určitě si vyberete takové, ve kterých budete zářit! Dalším nezbytným doplňkem jsou plavecké brýle. Ne proto, aby vám ostatní nestříkali vodu do očí, ale proto, že pokud chcete správně plavat, musíte hold ponořit hlavu pod vodu a do vody i vydechovat. K tomu se váže i spoustu dalších věcí, které by neměli chybět ve výbavě začínajícího plavce.


 

Krok druhý - pokud to s plaváním myslíte opravdu vážně, je dobré svěřit se pro začátek do rukou zkušeného trenéra a připojit se do zdokonalovacích kondičních kurzů. Samozřejmě, že se můžete začít učit sami, dnes je na internetu spousta návodů a videí, jak na správnou techniku. Sami sebe však nevidíte, a tak těžko zjistíte, co děláte špatně a co dobře. V tomto ohledu je vnější pohled trenéra a jeho rada k nezaplacení. Trenér vám pomůže hned zpočátku odbourat chyby a špatné návyky, které byste se později jen špatně odnaučovali. Můžete buď odchodit celý kurz, nebo si třeba zaplatit hodinu dvě s trénerem a dále sami trénovat, co vás naučí. Jestli si pořád nejste jistí, že je trenér to správné pro vás, zkuste si přečíst náš článek.  

TIP! Mrkněte na na naše videa Škola plavání, nebo zkuste náš článek jak správně plavat prsa.

TIP č.2! Jestliže vás plavání v jednom nebaví, zkuste skupinové lekce.

Krok třetí - jestiže se chcete zařadit mezi sportovní plavce, naučte se jako oni chovat v bazénu. To znamená dodržovat nějaká pravidla. Jedním z nich je například správné plavání v dráze. V té se totiž točí. Středem natažené dráhy vede na dně bazénu vždy vyznačená lajna. I když dráha natažená není, snažte se plavat, jako by byla, tedy podél lajny. Vždy plavte po jedné straně lajny na jednu stranu bazénu a po druhé straně lajny zpět. V jakém směru se točit, poznáte podle ostatních plavců ve vaší nebo vedlejší dráze. Vždy se jim přizpůsobte ;-)

 

 

V některých bazénech často bývají dráhy rozdělené pro různé úrovně plavců, snažte se tedy vždy zařadit do té, na kterou se opravdu cítíte. Pokud dráhy rozdělené nejsou, sejdou se vždy v jedné dráze různě pokročilí plavci. V tomto případě platí jasné pravidlo: RYCHLEJŠÍ MÁ PŘEDNOST. Snažte se jim včas vyhýbat. Pokud jste zrovna na začátku bazénu a proti vám připlouvá rychlejší plavec, počkejte, než provede obrátku, a plavte až za ním. 

Krok čtvrtý - vybavte se pomůckami, ony fakt pomáhají! Není pravda, že s profesionálně vypadajícími ploutvemi či packami trénují jen "závoďáci". Zdánlivě obyčejná deska či piškot, ale i ty ploutve a packy, jsou super pomocníky i pro začátečníky. Mrkněte se, jaké pomůcky existují a k čemu slouží.  Pomůcky nejen pomohou, ale také zpestří váš trénink a plavání bude ještě zábavnější.

 

 

Krok pátý - nevzdávat to, trénovat a plavat, plavat, plavat :-) Žádný učený z nebe nespadl, k dokonalosti se musíte proplavat. Choďte na bazén alespoň dvakrát týdně a výsledky se brzy dostaví. Ačkoliv si říkáte, že při tréninku vypijete půlku bazénu, doporučujeme dodržovat správný pitný režim. 

Cože? Ještě nevybíráte plavky? Klik SEM a jdeme na to!

Sportu zdar a ať to plave!Všechny kategorie

Přijďte navštívit naše prodejny

Praha

Vladivostocká 1460
Praha 10 - Vršovice
Zobrazit na mapě

Brno

Palackého třída 27
Brno
Zobrazit na mapě

Ostrava

Gen. Sochora 1378
Ostrava - Poruba
Zobrazit na mapě

Plzeň

nám. Generála Píky 2025/1
Plzeň
Zobrazit na mapě